Pella Shooting Team

Promoting Firearm Safety Through Team Based Clay Target Shooting

Skeet Results

Pella Christian Skeet 4/29/2017

Intermediate Advanced 

3rd place Carver Van Zee

 

Junior Varsity

2nd place Cameron Westercamp

Intermediate Advanced Squad

1st place ( Elizabeth Eisenbarth, Carver Van Zee, Noah Seelye )

Junior Varsity Squad

1st place ( Cameron Westercamp, John Fetty, Grace Eisenbarth )

Southeast Iowa Skeet Fairfield Iowa 5/6/2017

Men’s Rookie Division

3rd place Ian Beyer

Men’s Intermediate Entry Division

1st place Alec Vande Noord

2nd place Deacon Yeoman

3rd place Keaton Ryken

Ladies intermediate Entry Division 

1st place Josey Ridley

Men’s Intermediate Advanced Division

2nd place Noah Seelye

Ladies intermediate Advanced Division 

1st place Elizabeth Eisenbart

Men’s Senior Division 

3rd place Hunter Sheaffer

Ladies Senior Division 

1st place Sydney Boot

3rd place Grace Eisenbarth

All Team Squads

5th place ( Hunter Shaeffer, Charles Vander Velden, Sydney Boot )

Big Springs Skeet 5/8/2017           

Men’s Rookie Division

1st place Collin Sundby

2nd place Ian Beyer

3rd place Fisher Cyza

Men’s Intermediate Entry Division 

1st place Alec Vande Noord

2nd place Deacon Yeoman

3rd place Keaton Ryken

4th place Josey Van Wyk

Men’s Intermediate Advanced Division

1st place Noah Seelye

Men’s Jr Varsity Division 

1st place Camren Westercamp

2nd place Aaron Hardine 

Men’s Senior Division 

1st Place Hunter Sheaffer

2nd place John Vander Werff

3rd place Teejay Brackin

Ladies Intermediate Entry Division 

1st place Josey Ridley

Ladies Intermediate Advanced Division 

1st place Elizabeth Eisenbarth

2nd place Amelia Cyza

3rd place Erica Brackin

Ladies Jr Varsity Division 

1st place Grace Eisenbarth

Ladies Senior Division 

1st place Sydney Boot

2nd place Kennedy Vandevoort

Black Oaks Clays Skeet 5/13/2017

Men's Rookies

1st place Collin Sunday

2nd place Nathan Hugen

3rd place Ian Beyer 

4th place Fisher Cyza

Men's Intermediate Entry

1st place Alec Vande Noord

2nd place Deacon Yeoman

3rd place Keaton Ryken

4th place Dan Start

Men's Intermediate Advanced 

1st place Noah Seelye

3rd place Carver VanZee

Men's jr Varsity

3rd place John Fetty

Ladies Rookies

1st place Erin Mathes 

Ladies Intermediate

1st place Josey Ridley

2nd place Amelia Cyza

3rd place Erica Brackin

4th place Haley Starmer

Ladies jr Varsity

1st place Grace Eisenbarth 

Ladies Senior Varsity

2nd place Kennedy VandeVoort

3rd place Sydney Boot

Intermediate Squads

1st place ( Alec Vande Noord, Keaton Ryken, Deacon Yeoman )

2nd place ( Carver Van Zee, Noah Seelye, Erica Brackin )

3rd place ( Josey Ridley, Nathan Dunsbergen, Joey Van Wyk )

jr Varsity Squads

2nd place ( Grace Eisenbarth, Camren Westercamp, John Fetty )

4th place ( Charles Vander Velden, Megan Stephens, Aaron Hardine )

Senior Varsity

4th place ( Sydney Boot, Kennedy VandeVoort, Brandon Westercamp )

Big Springs Skeet 05/15/2017

Men's Rookie 

1st place Ian Beyer

2nd place Collin Sundby 

3rd place Fisher Cyza

4th place Nathan Hugen

Men's Intermediate Entry 

1st place Alec VandeNoord

2nd Place Keaton Ryken

3rd place Deacon Yeoman

Men's Intermediate Advanced 

1st place Noah Seelye

2nd place Carver VanZee

Men's jr. Varsity

1st place John Fetty

4th place Aaron Hardine

Men's Senior Varsity

1st place Hunter Sheaffer

3rd place Caleb Rietveld 

4th place John Vander Werff

Ladies Rookies

1st place Erin Mathes

Ladies Intermediate Entry 

1st place Josey Ridley 

Ladies Intermediate Advanced 

1st place Erica Brackin

2nd place Haley Starmer

3rd place Amelia Cyza

4th place Haley Starmer

Ladies Senior Varsity

1st place Kennedy VandeVoort

3rd place Sydney Boot

4th place Megan Stephens

Marion Co Skeet 5/18/2017


Top Male- Hunter Sheaffer -50 straight
Top Female- Kennedy Vande Voort
1st place Varsity Squad - Caleb Rietveld, Hunter Sheaffer, John Vander Werff
1st Intermediate Advance Squad- Elizabeth Eisenbarth, Noah Seeley, Erica Brackin
1st Intermediate Advance individual- Elizabeth Eisenbarth
2nd Intermediate Advance individual- Noah Seeley
1st Intermediate Entry individual- Keaton Ryken
2nd Intermediate Entry individul-Alec Vande Noord
Trap:
1st Rookie Men- Conner Westerkamp
1st Rookie Lady- Erin Mathes
1st Rookie Squad- Collin Sundby, Erin Mathes, Ian Beyer, Conner Westerkamp, Fisher Cyza
3rd Intermediate Entry Squad-Alec Vande Noord, Keaton Ryken , Cooper Vos, Nathan Dunsbergen, Deacon Yeoman
2nd JV Lady- Grace Eisenbarth

Big Springs 5/22/2017 Skeet

Ladies Rookie

1st place Erin Mathes

Ladies Intermediate Entry

1st place Josey Ridley

Ladies Intermediate Advanced 

1st place Erica Brackin

2nd place Elizabeth Eisenbarth

3rd place Amelia Cyza

Ladies Senior Varsity

1st place Sydney Boot

2nd place Kennedy Vandevoort

Men’s Rookie 

1st place Collin Sundby

2nd place Fisher Cyza

Men’s Intermediate Entry 

1st place Deacon Yeoman

2nd place Alec Vande Noord

3rd place Keaton Ryken

Men’s Intermediate Advanced 

1st place Carver Van Zee

2nd place Noah Seelye

Men’s Jr Varsity

1st place Camren WesterKamp

2nd place John Fetty

3rd place Aaron Hardine

Men’s Senior Varsity 

1st place Hunter Sheaffer

2nd place John Vander Werff

3rd place Luke Schemm

4th place Caleb Reitveld

International Skeet May 27 & 28

Congratulations to the following for their performance at the SCTP Iowa International Skeet Championship this past Saturday and Sunday.

Ladies Intermediate
1. Josey Ridley - Pella Shooters Club
Men's Intermediate
1. Kolton Eivins - Des Moines Clay Crushers
2. Alec VandeNoord - Pella Shooters Club
3. Deacon Yeoman - Pella Shooters Club
Ladies Senior Division
1. Kayle Eivins - Des Moines Clay Crushers
Mens Senior Division
1. Spencer Little - Oskaloosa Shooting Team
2. Jason Herr - Oskaloosa Shooting Team
3. Mason Caruthers - Des Moines Clay Crushers
Team 
1. Oskaloosa Shooting Team
2. Des Moines Clay Crushers
3. Pella Shooters Club

© 2018   Created by Pella shooting team.   Powered by

Badges  |  Report an Issue  |  Terms of Service